Ahoj!
Je to v skutku zajimavy projekt!
Jak uz psala Barney, obecne plati ze Brmlab nema profesionalni laboratorni vybaveni kterym disponuji akademicke instituce zabyvajici se vyzkumem tohoto typu. Vsechno si delame "na kolene", primarne samozrejme protoze na to nemame potrebne finance.
Ale zkusim ti aspon trochu poradit, jak by k tvemu tematu bylo mozne pristupovat experimentalne. V prvnim rade - co konkretne planujes pouzit jakozto biologicky material? Mluvis o mysi nervove tkani - kdyz tim mas na mysli celou (zivou) mys, rada bych te upozornila ze experimenty s zivymi zviraty jako jsou mysi jsou prisne regulovane zakonem o ochrane zvirat:
http://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/tematicky-prehled/Legislativa-MZe_uplna-zneni_zakon-1992-246-viceoblasti.html - takze kdybys treba planoval neco na zpusob "mysi neco injikuju a pak ji zkusim zmrazit" uz se dle toho zakonu jedna o experiment na pokusnem zvirati na ktere je nutne mit nejdriv akreditaci, pak schvaleny projekt pokusu etickou komisi, prostory urcene k chovu pokusnich zvirat atd. Jelikoz se jedna o (verejny) skolsky projekt, mohli by z toho pro tebe vyplynout dost neprijemne dusledky, proto bych ti delani cehokoli na zive mysi vubec nedoporucovala.
Schodnejsi alternativa by byla prace jenom s casti mysi. Tady jsou v podstate dve alternativy, a to prace s celou tkani/organem nebo s kulturou zivych bunek. Kultura zivych bunek ale ma za predpoklad prave to drahe laboratorni vybaveni - potrebujes specificke zivne medium ve kterem bunky muzou rust, sterilni laboratorni plast a sklo, a hlavne (a to je nejvetssi problem) specialni inkubator ktery krom fyziologicke teploty umi udrzovat parcialni tlak CO2 na konkretni urovni - co je extremne drahe vybaveni a je tezke neco takoveho sestrojit sam (hlavne kdyz rikas ze te tlaci cas).
Proto mi asi nejrealistictejsi prijdou pokusy na tkani - napriklad prace s mysim mozkem. Zakon o ochrane zvirat zabiti mysi nedefinuje jako pokus, takze zabit mys a nasledne z ni vypreparovat mozek je z teto strany naprosto v poradku. Anatomicky atlas mysi:
http://www.informatics.jax.org/cookbook/imageindex.shtml Samozrejme ze takto komplexni tkan nejde udrzet na zivu, ale myslim ze zajimave data o kryoprotektivite ruznych latek by slo nasbirat i na cerstve byt mrtve tkani: ihned po vypreparovani umistnit mozek do fyziologickeho roztoku a nasledne jej zkouset perfuzovat latkami ktere chces zkoumat. Nasledne mozek zmrazit, rozmrazit, narezat na tenke rezy, obarvit a mikroskopem zkoumat jak moc zustala zachovana bunecna struktura. Na takovyhle postup nepotrebujes zas az tak drahou techniku - mrazeni musi probehnout co nejrychleji, takze uplne nejlepsi by byl tekuty dusik (ktery lze zakoupit), alternativne suchy led. Krajet pak lze ziletkou nebo skalpelem, na barveni a pripravu na mikroskopovani staci zakladni vybaveni typu mikroskopovaci sklicka a opticky mikroskop. Zde najdes inspiraci jak se takovy preparat dela:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Histologick%C3%BD_prepar%C3%A1t Tak snad jsem pomohla aspon radou, hodne stesti!