Ahoj.
... Sledovali jste nejak tyto aktivity a mozne zdroje inspirace?
Ostatní projekty CubeSatů jsme se pokoušeli průběžně sledovat, ale nenašli jsme žádný, jehož řešení by nám vyhovovalo a mohli bychom ho snadno převzít. V poslední době se tomu už ale nikdo důkladněji nevěnoval, takže prozkoumání nových CubeSatů by se určitě hodilo a je to dobrý námět pro nejbližší činnost. Taky bych rád viděl družici czCube jako opensource a open hardware.
... Jak se od sebe (ramcove) ty dve verze (kostry) lisi?
Vyrobená kostra družice z roku 2005 a nové výkresy z letošního roku jsou nakonec téměř shodné. Zkoušeli jsme v nových návrzích přidat pár specialit (např. přímo do kostry frézované panty pro vyklápěcí panely), ale nakonec teď preferuju původní univerzální kostru, kterou je možno kdykoliv doplnit o externí i interní konstrukce (šroubované panty a úchyty). Problém byl v tom, že ke kostře z roku 2005 jsme neměli dostatečně přesné výkresy, takže teprve ty letošní už snad budou stačit jako podklad pro případnou opakovanou výrobu.
... narazili jsme na otazku vize - nejakych ultimatnich cilu te platformy,
kterymi bychom mohli nadchnout sponzory i sebe.
Ultimátní vize? Od začátku projektu je maximálním cílem stavět a provozovat malé a levné sondy do hlubšího kosmu (k asteroidům, k Měsici a k Marsu). czCube je prvním stupněm k tomuto cíli. Má ověřit potřebné technologie a postupy. Kromě toho ale už v základní minimální variantě (kostra, napájení, rádio 1200 bps) může posloužit jako "nosič nákladu nebo experimentů". Základním experimentem může být zmiňovaná zkouška "alternativních pohonů", ale například fakt velký zájem mají radioamatéři, aby na družici byl pro ně vhodný komunikační převaděč. Velmi rádi by ho tam viděli a používali ho ke svým spojením (k mému podivu se ale už moc nehlásí k tomu, ten převaděč postavit, nebo přispět ke stavbě základního rádia pro družici). Diskutovali jsme i experimenty typu "rentgenový teleskop" (ten by ale vyžadoval 3U CubeSat dlouhý 30 cm), testy odolnosti FPGA čipů, nebo "extrémní webkamera" (live snímky Země z kosmu).
Najít zcela originální experiment, který ještě nikdo nedělal, není snadné. Přivítám každý nápad. Myšlenku využít družici ke sdílení a přenášení informací si zapisuju jako dobrou a zajímavou možnost.
Nakonec chci ještě jednou zdůraznit, že mým cílem není vypustit družici "osekanou pouze na základ", ale ta minimální verze je cílem jen pro rok 2012. Předpokládám, že do kosmu pak poletí vybavenější verze družice. Ten první (zjednodušený) krok stavby navrhuju jen proto, aby to bylo dosažitelné relativně snadno a rychle (abychom zjistili, jestli to tak lze provést a jak bude vypadat výsledek). S funkčním základem se snad také budou lépe hledat případní sponzoři (zajištění startu do kosmu se asi bez sponzorů neobejde, samotná stavba czCube by se ale dala udělat i bez sponzorů).
Aleš H.