On Mon, Feb 27, 2012 at 12:23:28PM +0100, timothyhobbs@seznam.cz wrote:
Společně rozumíme si, že občan by měl mít právo na tajemství? Jako, ve většina zem je nějaký princip presumpce neviny. To v Čechách bohužel ne-existuje... Ale myslím že ta filosofie je dobrá. Máme tady někdo který nesouhlasí?
Filosofie presumpce neviny a právo na tajemství v Spojené Státech je dost základní. Opravdu, kromě svoboda řečí, právo na tajemství je asi nejzákladnější ze všech prav... Jde o Americké libertarianismus. To je něco jiné než ultra pravici tak to prosím nesplet. Libertarianismus říká, že soukromě můžu dělat cokoliv co chci. Stát má vyřešit interakce mezi lidmi, a nikoliv soukromí chování. To je základem svobody, a doufám že my všichni s tím souhlasíme? No, tak se říká, můžu dělat cokoliv co neškodí druhou osobu.... Když máme takové právo na soukromí svobodu, stát už nemá co dělat s naším soukromí životem. Ať chráníme tu svobodu, říkáme, že stát by neměl ani vědět co děláme soukromě. Jde o základní informatika, co se ví veřejně se stane veřejně a stát to vládne, co se neví veřejně, se samozřejmě nestane veřejně. Už jsme souhlasili(?) že stát by neměl vládnout nad soukromí životem. Proto stát s věcí které se nestanou veřejně nemá co dělat...
Podla mna stat nema pravo zasahovat/intervenovat ani do ziadnych obojstranne dobrovolnych vztahov (t.j. vztahy, ktore boli dobrovolne uzavrete oboma stranami a preukazatelne neskodia tretej strane).
Co v praxi znamena zrusit zakonnik prace (lebo ten intervenuje do dobrovolneho vztahu zamestnavatel <-> zamestnanec), ci legalizovat predaj drog (lebo stat intervenuje do dobrovolneho vztahu diler <-> konzument).
Ja som vnutorne presvedceny, ze intervencia statu do akychkolvek dobrovolne uzatvorenych vztahov (napriklad obchodnych) pacha viac zla ako dobra.
Ked stat nezasahuje do partnerskych dobrovolnych vztahov, preco si vyhradzuje pravo zasahovat do obchodnych/zamestnaneckych dobrovolnych vztahov? (napriklad formou vynucovanej minimalnej mzdy).
Pavol