Mno...
1) OK, pokusim se zjistit, jak to je s ruznyma druhama baterek. Rychly pruzkum: Tak podle tohohle mas pravdu, zrejme jsem si to spletl s Li-Ion. http://data.energizer.com/PDFs/nickelmetalhydride_appman.pdf http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel-metal_hydride_battery Pry uz od -20C to slape bez problemu. Takze asi zadny problem, pri pouziti NiMH. Jeste doporuceni, pouzivat tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/Low_self-discharge_NiMH_battery Maj sice nizsi jmenovitou kapacitu, ale vydrzej rok nabity. ;-) Pokud pocitas s vymenou trikrat za zimu, tak tohle by mohlo byt ono.
2) Ted nevim, jestli me tahas za fusekli a ironicky poznamenavas, zes o serial flash "nikdy neslysel", nebo je tomu skutecne tak.. ;-) Ale vem to cert. Spis me zajima, proc musi byt mozne z toho to medium vyjmout, kdyz tam muze byt jedno medium po celou dobu prubehu experimentu... Vytazeni dat by se potom realizovalo pres MCU a treba pres RS232 do PC, pekne na jare, jednorazove.
3) OK, chapu.
4) Tak to s tim tranzistorem bude zhruba na stejno, proud by byl sice jen desetinovy... Ale co uz.
5) No, nekdy ti to objasnim s kusem papiru a tuzkou v ruce...
Jasne, chapu, ze je to otazka casu, pracnosti a tvych dosavadnich pokroku. Jen jsem vznesl nekolik navrhu. Netreba se tim samozrejme vzrusovat... ;-)
V pristi iteraci, pokud nejaka bude, se ozvi, muzem se to pokusit prepracovat na jeste nizsi spotrebu...
Cus, pekny vikend. BH
-----Original Message----- From: brmlab-bounces@brmlab.cz [mailto:brmlab-bounces@brmlab.cz]On Behalf Of Petr Baudis Sent: Friday, October 08, 2010 10:50 PM To: Brmlab: Hackerspace Prague (main discussion) Subject: Re: [Brmlab] Beehives
Ahoj!
On Fri, Oct 08, 2010 at 01:22:01PM +0200, George Blackhead wrote:
Mam nekolik technickejch k BrmHive Temperature Monitoru:
- Zamyslel se nekdo nad vlivem teploty na baterie? S klesajici teplotou
prudce klesa ochota baterii dodavat proud. Bude treba ty baterie nejak
dobre
tepelne izolovat! Mozna bych je zakopal pod zem.
Ja jsem se zamyslel a dosel jsem k tomu, ze se to musi vyzkouset. Jedine, co jsem totiz nasel, je vliv teploty na self-discharge, a ten je u NiMH opacny nez treba u LiIon, totiz s teplotou self-discharge klesa. Jestli se meni jine parametry jinak, mohl by to byt problem, ale umis zjistit, jak presne to je?
- Premyslel jste nekdo nad jinym nez SD resenim uloziste? Takova serial
flash udela taky dobrou praci. Pri poctu teplomeru 55ks a snimani 2bytes/smp, jednou za hodinu, to vychazi lehce pod megabyte za rok, lehce nad ctvrt mega za 100 dni. Myslim si ze dneska sehnat seriovou flash o kapacite 1MB neni zadny problem. Odpadnou komplikace s napajenim SD,
flashka
jede 3.3, I2C, nebo SPI. Seriove flashky jsou bezne k mani i v kapacitach jako 8, nebo 16 MB. Sice to pak vyzaduje vycitani ze zarizeni primo pomoci jeho procesoru, nejde jen tak uloziste odpojit a vycist v PC (ne ze by to neslo, ale neni to P'n'P), ale je to mensi a min to zere.
Nikdy jsem proste o seriove flashce neslysel. :-) Datova extrakce musi byt snadna a musi byt trivialni datove medium vymenit a odvezt do tepla. SD kartu uz mam celkem vymyslenou a nechce se mi uz si tim moc vic komplikovat zivot, priznam se. :-)
- Reseni s Atmelem neni z meho pohledu dostatecne minimalisticke reseni.
Ja
bych ten obvod asi navrhoval s ohledem na minimalizaci spotreby... U spolecnosti Microchip maji radu "nanoWatt", treba PIC16F887 a ta ma mnohem mensi spotrebu. Ja bych to postavil na nem... 95mA PWR/200nA STBY. ;-)
Ja optimalizuji na pracnost navrhu a realizace, totiz jeji minimalizaci. Zas tak moc elektronice nerozumim a casu mam _opravdu_ malo, pocatecni podminka projektu byla, ze to zrealizuji, jen kdyz mi to nezabere moc casu. Pokud muzu pouzit Wiring, je to pro mne proto velike plus a v tehle iteraci to prevazi nutnost trikrat za zimu vymenit baterie.
- Na odpojovani nepotrebnych obvodovych casti v dobe STBY bych doporucil
neco jako BTS650P, je to digitalni vykonovy spinac. Je sice primarne urcen na spinani velkych proudu <70A, ale ma minimalni pruchozi odpor <10mOhm a nizky STBY proud <50uA. Nejsem si jist, jaky proud bude poustet ten BC546.
BC546 bude poustet asi 500uA, coz neni malo, ale stale je to prijatelne. Zivotnost baterii by mela byt kolem 70 dni pri standby odberu 1mA.
- V pripade ze by se proud do FSR dostal pod 100mA (netusim, kolik to
zere...), tak navrhuju udelat oddelene napajeni FSR a zbytku. Zbytek pripojit primo na baterky, MCU bude zrat zalostne malo, takze to nebude problem. A k napajeni FSR pouzit ne LF33CV, ale LE33AB. Ma sice stejny proud, ale mensi drop voltage (typ.: 0.2V). For je v tom, ze ho ale muzeme uplne vypnout tim BTS650P (rizeno signalem z MCU). Tim se spotreba jeste snizi.
Hmm. Priznam se, ze z toho takhle moc nejsem moudry. Zni to pro mne hodne komplikovane a toho ja se desim - nemam na to zkusenosti a cas a nebudu umet odladit problemy. Navic nevim, kde bych takove LE33AB koupil.
Je otazka, nakolik ma v prvni iteraci cenu tu spotrebu tlacit dolu. Celkove je ted muj hlavni constraint bohuzel, ze za ctrnact dni to musi byt funkcni a odladene a do te doby na to budu mit cas si sednout par dni na hodinku dve a mozna trochu o vikendech. :) Takze uz se nemuzu uplne ohlizet aby to bylo "co nejhezci", ale proste to nejak zbastlit, aby to aspon mesic vydrzelo na baterkach. :(
Kazdopadne stejne se pres zimu urcite ukaze, kde vsude jsou problemy, a bude potreba na dalsi rok udelat novou iteraci, tam si muzeme vyhrat, aby to celou zimu vydrzelo na tri AAcka. ;-)
-- Petr "Pasky" Baudis The true meaning of life is to plant a tree under whose shade you will never sit. _______________________________________________ Brmlab mailing list Brmlab@brmlab.cz http://rover.ms.mff.cuni.cz/mailman/listinfo/brmlab