Ahoj!
Diky moc za detailni popis projektu i aktualniho stavu.
Projekt zacal vznikat v roce 2006, od te doby vzniklo spousta dalsich cubesatu, nektere z nich mozna i opensource? Sledovali jste nejak tyto aktivity a mozne zdroje inspirace?
Osobne jsem velkym zastancem myslenky opensource a open hardware. Take vsechny projekty, ktere zatim v brmlabu probihaji, maji volne dostupnou dokumentaci i zdrojove kody. Podle PDF, ktere jsem cetl, predpokladam, ze v teto filosofii se s czCube shodujeme?
On Fri, Apr 27, 2012 at 10:52:04AM +0200, Ales Holub wrote:
- jednu hotovou nosnou kostru CubeSatu, včetně stěn pokrytých funkčními
solárními články (vyrobeno týmem Mariana Váni, který už na projektu nepracuje)
- téměř dokončený detailní návrh nové kostry CubeSatu pro přípravu podkladů
k opakovatelné výrobě (autorem je letos Martin Jediný ze Slovenska)
Jak se od sebe (ramcove) ty dve verze lisi?
Členové týmu, kteří pracovali na S-band rychlém rádiu se v posledních letech věnují projektu CubeSatu na ZČU v Plzni, takže jejich výsledky teď nemáme k dispozici.
Zajimave! http://pilsencube.zcu.cz/
Kromě soustředění sil navrhuji znovu promyslet technické řešení dílů tak, aby byly jednodušší a snáze realizovatelné, než stávající prototypy. Konkrétně mne například napadá k propojení modulů využít sběrnici I2C nebo jiný standardní systém (místo námi vyvíjeného proprietárního systému KOMBUS). Zdroj možná může být co nejjednodušší (protože od něj potřebujeme hlavně spolehlivost) a například boční stěny družice by šly vyrobit z cuprextitu tak, aby z vnější strany sloužily k propojení a upevnění solárních článků a z vnitřní strany k DPS pro elektroniku modulů, provedených technikou povrchové montáže.
To dava smysl. Ta myslenka DPS je pekna, nebude-li to problem z tepelneho hlediska. Proc se nepouziva I2C mne take napadlo. :-)
Moje stávající představa spočívá hlavně v omezení šíře aktivit a v soustředění se jen na jádro družice (kostra, zdroj, rádio 1200 bps). Tento základ by mohl být postaven relativně rychle (ještě v roce 2012) a přitom už sám o sobě podporuje umístění různých jednodušších experimentů nebo nákladů typu HAM převaděč, nebo ověřování spolehlivosti FPGA čipu. Toto jádro je pak samozřejmě dále rozšiřitelné, třeba až na plnou původně plánovanou sestavu.
Kdyz jsme to vcera mezi nekolika brmlabaky probirali, narazili jsme na otazku vize - nejakych ultimatnich cilu te platformy, kterymi bychom mohli nadchnout sponzory i sebe. :-) Prvotni motivace je asi vzdycky "sami si to vyzkouset", to ale samo o sobe neni uplne ono... Proto je otazka, co by czCube ve vesmiru vlastne delala, pokud bude osekana pouze na zaklad? Mate nekdo napady?
V projektu jsou krome testovani zdroju pohonu zminovany dost neurcite "fyzikalni experimenty", meli jste nekdy nejakou konkretni predstavu, o co by se jednalo? Jde mi nejen o "demo", ale neco, co by melo realny prinos - co jeste nikdo nemeril, zpresneni nejakeho mereni, nezavisle overeni cerstvych vysledku...
Kdyz jsem nad tim premyslel, vzpomnel jsem si na ideu z posledni CCC konference - vyrobit nezavislou satelitni mesh sit. Jednodussi varianta muze byt koncept anonymniho sdileni informaci prostrednictvim uploadu a downloadu treba z nejakeho SLC SSD v cubesatu, kde by se data skladovala na principu "least recently used". Aby tohle ale bylo smysluplne, bylo by potreba zase vymyslet nejake radove rychlejsi spojeni nez 9600baud...
pasky