2013/7/16 Jaroslav Kousal <jarda@kmf.troja.mff.cuni.cz>
Což o to, ve vzduchu se šíří dobře UV až do cca 200nm, omezení pro vidění je spíš absorpce ve tkáních. Křemenná optika ještě nebude potřeba, běžné sklo je pro těch cca 360 nm použitelné, většínou i níž. I leckteré plasty ještě v té oblasti fungují.

No já mám pocit, že skleněná optika je problém - lidi co fotí v uv, pokud nepoužívají speciální optiku, většinou fotí nějakými staršími objektivy s jednoduchou konstrukcí (málo skla, bez uv filtrů), ale stejně to všechno pak vychází na dlouhé časy. Takže u kytek to problém není, ale u zvířat ano.

IMHO teda jde hlavně o to, najít low-cost variantu UV pass filtru. Z hlavy nevím, rychlé googlení nic konkrétního, ale dá se to zkoušet. Zkusil bych třeba nějaké laciné sluneční brýle, co _nemají_ UV filtr. V laborce můžu měřit propustnost, tak se to dá zkoušet :) Ale poklesu citlivosti čipu (předpokládal bych úpravu webkamery, kde je snadná úprava na makro nebo laciného foťáku) se asi u laciných "off the shelf" snímačů zabránit nedá.

kdyby byl jediný problém UV pass filtr (co jsem to naposledy hledal, tak se dá koupit za pár tisíc), tak je to pohoda.  ale co jsem videl recenze nespecializovanych objektivu pouzitych pro UV fotografii, tak tam vychazely korekcni faktory kolem 10 EV. A to je strasne moc.

Kyknos