Preposilam info o moznem zalozeni mistni chapter od Legal hackers.
---
"Zdravím, sepsal jsem pár podrobnějších vět k oné Prague Legal Hackers záležitosti: https://writeapp.co/lfsqbyukmiuooazt Více či snad alespoň méně něco objasňující. Jakékoli dotazy, podněty, věci jsou více než vítány, neboť už jsem se trochu ztratil v tom, co konkrétně by k tomuto koho zajímalo."
"Jinak rovněž v následujících nejdéle 8 dnech budu uskutečněna jakás společná sešlost k této věci, kde se nejlépe vše vysvětlí, domluví a případně naplánuje. Každopádně si cením naznačeného zájmu a pro zatím přeji vše dobré 🙂" Michal Kuk
------
Prague Legal Hackers
Obecný koncept
Vytvoření komunity kolem témat týkajících se využívání "moderních" technologií v právu. Nejedná se o podnikatelský záměr ani vývojovou skupinu. Cílem tedy není vytvářet profit, ani přímo vytvářet produkty. Cílem je vytvořit právě komunitu a jejím prostřednictvím platformu pro podporu zájmu, diskuse, rozvoje, vzniku start-upů, aj. týkající se této oblasti.
V rámci technologií a inovací v právu není nutné projekt omezovat jen na některá z témat. Ta záleží vždy na tom, do jakých témat budou chtít konkrétní lidé v rámci organizace investovat čas a energii. Je pouze žádoucí, respektive nutné, zůstat v rámci obecných principů Legal Hackers (viz http://legalhackers.org/our-story/). Pochopitelně základní organizační skupina lidi se snaží, aby plejáda témat byla co nejširší.
Ideový a programový střet s tímto je rozhodně kupříkladu v LawFit. To je však jednorázová akce a je škoda se tomuto věnovat "pouze" jednou ročně, jednorázově. Cílem je každopádně podobné věci organizovat a systematicky podporovat.
Velmi krásným by rovněž byla podpora vzniku start-upů. Nejde tedy pouze o to si povídat, ale dostávat na svět skutečné věci. Podpora vzniku start-upů či jakýchkoli projektů zaměřujících se na oblast práva je tak velmi žádoucí.
Z konkrétních témat lze příkladmo uvést: Přístup k justici (A2J), AI v právu, Smart contracts, Blockchain, problematika sdílené ekonomiky a IoT, legal design, digitalizace státní správy, big data, kryptoměny, atd.
Z konkrétních nástrojů/činnosti pak rovněž příkladmo: semináře, konference, diskuse, MeetUpy, hackathony, demo night, design jamy, workshopy, atd.
Tradičně se "chapters" Legal Hackers zakládají v rámci měst a nesou název domovského města. V tomto případě by se tak jednalo o Prahu, tedy Prague Legal Hackers. Nicméně v rámci České republiky nevidím důvod nějak omezovat činnost pouze na území Prahy.
Proč? Osobně se mi zdá, že technologiím a inovacím v právu u nás chybí jakási záštita přitom i k nám začínají vydatně pronikat. Představování práva jako oboru, který může dobře fungovat multidisciplinárně a mimoprávním oborům výzvy, které právo skýtá a do kterých se mohou zapojit. Řešení právních problémů nemusí být vždy čistě právní.
Komunita Legal Hackers pak představuje nenáročný a jednoduchý prostředek toho, jak propagovat a prosazovat nově věci a zprostředkovat tuto oblast nejen právní veřejnosti. Mezinárodní charakter komunity rovněž výborně umožňuje najít podobné lidi za hranicemi a i ty naše "dostat ven".
Individuální činnost Jde o činnost čistě dobrovolnou, tedy volnou. Možnosti zapojení se jsou tedy takřka neomezeny nejen v rámci organizace konkrétních akcí, nýbrž rovněž v organizaci komunity, udržování vazeb jak vnitřních tak zahraničních, propagace činnosti a její obecný rozvoj.
V rámci sdružování lidí, projektů, firem, státních institucí, aj. lze samozřejmě k věci přispět i jen zcela jednoduše pro radost doporučením odborníka, upozorněním na téma, zkrátka jakkoli.
Níže viz jakýsi náčrt tří možných modelů zapojení. Jde pouze o inspirační, orientační varianty, pochopitelně není problém, aby si každý vymyslel své o čemž se velmi rád pobavím individuálně osobně:
Koordinátor
Člověk, který se chce podílet nejen na jednotlivých akcích, avšak také na obecné činnosti v rámci údržby komunity, vazeb, prezentace, zahraničních kontaktů, koordinaci jednotlivých akcí, partnerů, atd. Prostě ta špinavá práce. Organizátor
Člověk, který by se rád podílel na některých konkrétních akcích, které by buď sám vnesl, či se do nich zapojit. Není obtěžován věcmi okolo a komunitu tak vlastně používá k naplňování jejího smyslu. Podporovatel
Člověk, který se do výstupní činnosti zapojuje pouze pasivně jako účastník. Do komunity se ale navíc zapojuje například doporučeními osob, témat, zdrojů, aj. Zkrátka podporuje. První akce Pro představu něčeho konkrétního bych nadhodil první věc. Legal Hackers organizují letos poprvé, celosvětový "Computational Law & Blockchain Festival" (http://legalhackers.org/clbfest2018/), který se koná ve dnech od 16-18. března. Do tohoto je možné Prahu/ČR zapojit organizováním lokálních akcí. Pořádané akce jsou oficiálně rozděleny do tří kategorií: learn, discuss, hack. Minimálně pro první dvě kategorie by nebyl zásadní problém lokální události zorganizovat. Workshop, Panelovka, MeetUp,... - dílo okamžiku.
Jednalo by se o příhodné představení myšlenky a zároveň zapojení se do mezinárodní komunity. Není přitom nutné začínat převratně ve velkém, koneckonců je to i přiměřeně na rychlo.
Další konkrétní akce O těch se záměrně nechci rozepisovat, neboť nechci komunitně fungující záležitost "infikovat" svoji osobní úvodní představou o činnosti. Tohle je potřeba, aby vzešlo ideálně ze "zakládající" schůzky lidí, kteří o to budou mít zájem.
Crafted in Write! on 22/1/2018 12:01 PM Updated: 22/1/2018 03:10 PM https://writeapp.co/lfsqbyukmiuooazt