Což o to, ve vzduchu se šíří dobře UV až do cca 200nm, omezení pro vidění je spíš absorpce ve tkáních. Křemenná optika ještě nebude potřeba, běžné sklo je pro těch cca 360 nm použitelné, většínou i níž. I leckteré plasty ještě v té oblasti fungují. IMHO teda jde hlavně o to, najít low-cost variantu UV pass filtru. Z hlavy nevím, rychlé googlení nic konkrétního, ale dá se to zkoušet. Zkusil bych třeba nějaké laciné sluneční brýle, co _nemají_ UV filtr. V laborce můžu měřit propustnost, tak se to dá zkoušet :) Ale poklesu citlivosti čipu (předpokládal bych úpravu webkamery, kde je snadná úprava na makro nebo laciného foťáku) se asi u laciných "off the shelf" snímačů zabránit nedá.
Archimedes
Dne 8.7.2013 19:03, Jakub Friedl napsal(a):
Blizké UV, od cca 320 nm, hlavně kolem 360 nm.
Jde mi o tu část spektra, kterou už člověk nevidí ale mnoho zvířat ano. Kratší vlnové délky nemá smysl uvažovat, neboť jsou z velké části filtrované atmosférou a ve vidění se těžko uplatní. Lambdamax UV zrakovych pigmentu byva obvykle kolem 360 nm, ale citlivost by v idealnim pripade mela navazovat na viditelne spektrum, aby tam nevznikla dira (u nekterych druhu muze byt lambdamax vyssi).
Viditelne spektrum by v idealnim pripade melo byt volitelne (zarazeni ci nezarazeni filtru), ale pokud by byla citlivost jen na UV, neni to asi vazny problem.
Chci hledat vizualni signaly v UV oblasti v komunikaci zvirat - hlavne ryb. U statickych objektu (dobre zname jsou UV fotografie kvetu), je to _relativne_ jednoduche, protoze zoufalou neefektivitu bezneho fotoaparatu v UV oblasti lze nahradit dlouhym expozicnim casem, staci pouzit filtr odstranujici viditelnou slozku. Pri fotografovani zvirat behem prirozeneho chovani je naopak potreba kratky cas. To vse se jeste komplikuje o vsechna uskali makrofotografie, protoze jsem bohuzel jen akvarista, ne potapec, a objekty budou vesmes hodne male :).
Myslím, že technicky je největší problém s optikou, která nesmí pohlcovat UV.
Kyknos
Dne 5. července 2013 21:49 Jaroslav Kousal <jarda@kmf.troja.mff.cuni.cz mailto:jarda@kmf.troja.mff.cuni.cz> napsal(a):
To zní zajímavě... Jak hluboké UV, jak velké rozlišení (na předmětu) je asi potřeba, jaká je maximální expoziční doba a je potřeba to UV filtrovat od zbytku spektra? Archimedes Dne 5.7.2013 20:29, Jakub Friedl napsal(a):
A já bych pro jeden svůj projekt potřeboval schopný UV fotoaparát - v kvalitě slušné zrcadlovky s makroobjektivem. To sice není vyloženě analytický přístroj, ale fyzikální oříšek je to také. Profi zařízení stojí strašný ranec peněz. Kyknos Dne 4. července 2013 11:25 Jaroslav Kousal <jarda@kmf.troja.mff.cuni.cz <mailto:jarda@kmf.troja.mff.cuni.cz>> napsal(a): Nazdar, protože s různýma analytickýma přístrojema roky pracuju, už nějakou dobu si občas zkouším vymyslet jejich low-tech varianty, ale sám bych pro ně měl málo uplatnění (když něco potřebuju sám, jdu na profi mašinu do pracovní laborky). Nedávný brmlabí spektroworkshop naznačil, že jsou lidi, které by takové low/mid-tech přístroje zajímaly a využili by je.. Jaké věci by se hodily do Brmlabu? Nemyslím teď ani tak konkrétní analytické techniky (i když čím přesnější představa, tím líp), ale spíš _CO_ se chcete dovědět _O ČEM_. Teprve podle toho by bylo nejlepší vybrat analytické techniky a teprv pak vymyslet optimální uspořádání přístroje. Už jsem měl v ruce nebo byl v kontaktu s různýma analytickýma technikama a samozřejmě jsem v kontaktu s lidma, co mají praktickou zkušenost s dalšíma. "Hands-on experience" je rozhodně poučné východisko při zjednodušování a osekávání složitosti nějaké analytické techniky. Z časových a jiných důvodů nepředpokládám, že bych byl schopen přístroj celý přímo vyrobit/naprogramovat, ale určitě by mě bavilo ho navrhnout a pomoct odladit. Zdraví Jarda Kousal aka Archimedes P.S. k spektroworkshopu: Uvědomil jsem si, že sundavat NIR fitlr z webkamery do spektroskopu není dobrý nápad, pokud se někde do cesty nedá VIS filtr - třeba ten "Burn filtr" - protože jinak se míchá do sebe 1.řád NIR spekter a 2.řád VIS spekter, možná by to šlo částečně ošetřit blokací modrých pixelů v nějaké oblasti obrazu, ale to už chce složitější processing, než nabízí ta online služba. ----------------------------- Mgr. Jaroslav Kousal, Ph.D. Charles University in Prague Faculty of Mathematics and Physics Department of Macromolecular Physics e-mail: jaroslav.kousal@mff.cuni.cz <mailto:jaroslav.kousal@mff.cuni.cz> tel: +420 2 2191 2256 <tel:%2B420%202%202191%202256> _______________________________________________ Brmlab mailing list Brmlab@brmlab.cz <mailto:Brmlab@brmlab.cz> http://brmlab.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/brmlab _______________________________________________ Brmlab mailing list Brmlab@brmlab.cz <mailto:Brmlab@brmlab.cz> http://brmlab.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/brmlab
_______________________________________________ Brmlab mailing list Brmlab@brmlab.cz <mailto:Brmlab@brmlab.cz> http://brmlab.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/brmlab
Brmlab mailing list Brmlab@brmlab.cz http://brmlab.cz/cgi-bin/mailman/listinfo/brmlab