On Mon, Sep 08, 2014 at 09:53:10PM +0200, Jan Schermer wrote:
[...] Verim, ze ten problem existoval pred 30 lety, neverim ze existuje dnes (a u nas).
Pred triceti lety byl prinejmensim v USA stav jiny. Computer science absolventi -- zeny 35% zastoupeni. Dnes 18%. [Odhad z grafu.] http://codeorg.tumblr.com/post/89267280803/stem
V dobe, kdy jsem zacinal studovat vysokou skolu, bylo na Katolicke teologicke fakulte procentualne vic studentek, nez na Matfyzu. V rocniku na informatice nas bylo odhadem pres 120, z toho 6 zen. Na matematice jich byla asi pulka, na ucitelstvi mely vetsinu, u fyziku nevim, okometricky neco mezi ctvrtinou a tretinou, spis ale mene.
Mnoho rozdilu je dano tim, jaci jsou lide jako zivocisny druh (pokusy na opicich ukazuji, ze tvrde hracky typu auticka zaujmou spise samecky a naopak mekke hadrove paneneky spis samicky zkoumanych opic (opic, ne lidoopu)).
Ale velmi mnoho je kulturne podminene. Treba noseni sukni je u panu uz mnoho (stovek) let povazovano za nepatricne, jakkoli jeste pred nejakymi dvema tisici lety nebyly kalhoty normativni v "civilizovanem" svete, cili mimo barbarskou Gallii. Teprve ve dvacatem stoleti spolecnost "povolila" kalhoty zenam.
Proc by vyber povolani a zajmu mel podlehat mensim tlakum nez obleceni? "Holky se neperou, kluci nebreci." Computer science je boj -- boj s pocitacem o to, kdo si prosadi svou. Programator, nebo pocitac? (Chyba v programu je vyhra pocitace -- svou slozitosti a nechapavosti ho donutil udelat chybny tah.)
=========
Primlouval bych se za pristupnost. Za pristupnost pro vsechny, nejen pro agresivni samce.
Je to trochu anitheticke k aktokracii (ktera se ma obcas tendenci zvrhnout). Aktokracie dava "moc" tem, kteri misto premysleni konaji. Ale nezaruci, ze vysledny cin bude ten spravny.
Zkusme pred akci premyslet.
--TMA
P.S. Dalsi clanky k zamysleni nad tematem: http://www.npr.org/blogs/alltechconsidered/2014/02/06/272646267/how-the-meri... http://www.npr.org/blogs/alltechconsidered/2013/09/11/221052414/sexism-in-th... http://tarahunt.com/2013/10/28/meritocracy-is-almost-as-real-as-this-unicorn...