Jak moc se to v praxi dari a nakolik je to naopak kontraproduktivni je jina otazka, jen tim chci rict, ze neni tak snadne smahem vse odmitnout. Asi by se to lepe probiralo osobne v brmlabu. :)
OK, skusme to inak - o akej intervencii statu do vzajomnej dobrovolnych rozhodnuti ste presvedceni, ze je jednoznacne dobra? :)
Napr. zakaz detske prace. Nebo obecneji vsechny ty pripade kdy s nekym uzavru smlouvou a pristoupim mu na nejake plneni ktere on po me nema pravo vyzadovat (treba proto ze je protiustavni), pak je tusim ta cast smlouvy neplatna (nebo mozna cela, ted nevim).
Jinak ale s minimalni mzdou souhlasim, to je blbost. Prinejmensim pro male firmy, protoze to ztezuje jejich vznik a provoz.
Mozna neni uplne spatna u firem nad N zamestnancu (N rekneme tisic), protoze pomaha napravovat nerovny vztah mezi firmou a lidmy (viz ty tovarny co vyrabi pro Apple v cine).
Aby trh s praci fungoval, tak bychom chteli system udrzet ve stavu kdy bude vznikat a zanikat spousta malych firem a pritom se nestane ze by nakonec sfuzovali do nekolika malo obrovskych --- pak prestava byt rozdil mezi kapitalismem a socialismem --- co do rizeni. Politici si pak netroufnou nechat velkou firmu zkrachovat i kdyz ma problemy protoze si nedokazou predstavit jak by resili vznikly socialni otres.
Takze asi by bylo uplne nejlepsi vymyslet nejakou funkci f(N) ktera by vracela minimalni mzdu v zavislosti na poctu zamestnancu (f(N)=0 pro N<1000), tak aby firmy byl system jako celek stabilni ;)
Trochu by to fungovalo jako antimonopolni urad.
Jenze stejne by to asi neslo protoze f zavisi taky na okolnich statech a jejich politice, a optimalni f se zmeni kdyz se zmeni neco v okoli a kdovi jestli je vubec takove f existuje.