Ahoj kluci, tk uz mame fota i video, jen potrebuji aspon par radek- o brmbotovi, o brmlabu, o te biolaboratori...hm? dekuju jana
On 06/17/2011 12:41 PM, Jana Patočková wrote:
Ahoj kluci, tk uz mame fota i video, jen potrebuji aspon par radek- o brmbotovi, o brmlabu, o te biolaboratori...hm?
Pracujeme na tom, do vecera to posleme ...
Ahoj!
Dali sme hlavy dokopy a vyprodukovali sme tieto doprovodne textiky. Snad pomozu!
---- 8< -------- 8< -------- 8< -------- 8< -------- 8< ----
brmlab
Jsme skupina lidí, které baví přemýšlet, zkoumat, jak věci fungují a vytvářet věci nové - ať se jedná o programy, roboty, stratosférické balony, geny či kvantovou mechaniku. Proto jsme v Praze založili hackerspace brmlab - fyzické místo, kde se můžeme ve svém volném čase setkávat a společně přemýšlet, pracovat a vyrábět zajímavé věci, nebo třeba dělat přednášky a představovat ostatním naše výsledky.
[ interaktivní panoramatické fotografie brmlabu: http://panora.ma/news/2011/brm-meetup.html ]
Biofeedback [ http://brmlab.cz/project/brain_hacking ]
V rámci biofeedback laboratoře snímáme různé biosignály, jako například signály srdce (EKG), mozku (EEG) nebo svalovou aktivitu (EMG) v různých podmínkách, jako třeba spánek, cvičení, atd. Tyto vstupy jsou posléze analyzovány a použity třeba k ovládání počítače (tzv. brain-computer interface), nebo poslány zpět do těla jako obrazové či zvukové vjemy, nebo elektrické impulsy. Součástí biofeedback instalace je i spánková laboratoř, která se zajímá o témata jako lucidní snění, ale i běžný spánek.
Brmbot [ http://brmlab.cz/project/brmbot_outdoor ]
Brmbot je robot, jehož cílem je plně autonomní orientace v neznámém venkovním prostředí. S použitím satelitní navigace, 360° kamery a dalších prostředků sledování okolí by měl být schopen dojet na zadané místo a vyhýbat se při tom lidem, kytičkám i ostatním robotům. Celý je navržený tak, aby se dal postavit z běžně dostupných materiálů a předmětů. Např. ona panoramatická kamera je složena z běžně dostupné webkamery a kuchyňské naběračky. Brmlab se s tímto robotem zůčastnil několika robotických soutěží.
BioLab [ http://brmlab.cz/project/biolab ]
V naší laboratorní části se náš výzkum rozbíhá několika směry - ke zkoumání buněk a DNA, materiálové analýze a kognitivnímu výkumu. Dokážeme extrahovat DNA z rostlinných buněk (např. z rozmačkaného ovoce, nejlépe se nám osvědčily jahody), náš cíl je kompletní vybavení a protokol pro porovnávání DNA různých subjektů, časem snad i jejího sekvenování. Kromě DNA dokážeme z rostlin extrahovat také chlorofyl a např. zkoumat jeho optické vlastnosti v UV světle. Standardní USB mikroskop jsme rozšířili mechanikou pro mikroposuvy a odpovídajícím software, abychom byli schopni pohodlně zkoumat vzorky s až 400x zvětšením. Ve spolupráci s Neurofyziologickým ústavem AV ČR vyvíjíme automatizovanou tzv. Skinnerovu komoru, díky které mohou vědci zkoumat prostorové vnímání hlodavců.
RepRap [ http://brmlab.cz/project/reprap ]
RepRap je stolní 3D tiskárna, pomocí které můžete přetvořit své návrhy v reálné věci. Potřebujete věšák, obroučky brýlí, píštalku? Můžete si vymodelovat vlastní nebo si již hotový model stáhnout z internetu, vylepšit ho a poslat kamarádům. Jelikož je RepRap složen převážně z plastových součástek, které dokáže sám vytisknout, může být zároveň pokládán za sebe-replikující stroj. Navíc se jedná o open-source komunitní projekt, to znamená, že každý si může vlastní RepRap postavit, vylepšit ho a svá vylepšení vrátit zpět komunitě. Vylepšení realizované jedním z členů brmlabu ocenila komunita natolik, že se tato vývojová větev stala oficiálně doporučovanou.
Brainmachine [ http://brmlab.cz/project/brainmachine ]
Přístroj Brainmachine funguje na principu vizuální a zvukové stimulace smyslů, u nás známé z tzv. psychowalkmanů. Ve sluchátkách slyšíte elektrickými obvody generované tóny, z nichž každý má frekvenci v člověku slyšitelném spektru. Tóny z obou sluchátek však nejsou shodné. V mozku posluchače se tyto dva tóny spojí a díky efektu interference vytvoří další neexistující zvuk. Liší se o přesně definovanou frekvenci, kterou člověk běžně neslyší, ale která ovlivňuje pocity člověka. Součástí přístroje jsou taktéž brýle, na kterých při nasazení na obličej před každým okem bliká LED na obdobně působících frekvencích. Brmlab jako jednu ze svých prvních aktivit pořádal workshop s Mitchem Altmanem, legendou elektronické DIY scény, kde si každý návštěvník mohl vlastnoručně vyrobit nejenom takovýto přístroj, ale i množství dalších, a hotový a funkční si jej odnést sebou domů.
Tor [ http://brmlab.cz/project/tor ]
Anonymita, občanská žurnalistika, whistleblowers. Potřebujeme je. Potřebujeme je, aby se nebáli mluvit ti, kteří by mluvit měli. Potřebujeme je, abychom měli přístup i k jiným informacím než k nám propustí kontrolovaná media. A nejenom my, ale i lidé po celém světě. Brmlab příspívá k fungování anonymizující celosvětové sítě Tor tím, že provozuje bod této sítě, který takovou anonymizovanou komunikaci umožňuje.
Lightning Talks [ http://brmlab.cz/event/lightning_talks ]
Každý první čtvrtek v měsíci organizujeme sérii tzv. Lightning Talks, večer plný krátkých přednášek ve formátu ne nepodobném známým Pecha Kucha Nights. Přednášet může úplně každý a výběr tématu je bez omezení. Nejlepší přednáška bývá odměněna nejen potleskem ale i drobnou cenou. Večer pak obvykle pokračuje až do pozdních nočních hodin diskusemi nad přednesenými tématy mezi jednotlivými přednášejícími a publikem.
---- 8< -------- 8< -------- 8< -------- 8< -------- 8< ----