Ahoj,
Filip z Wild and Coco shání šikovné hackery na 1. vzdálený monitoring chlazení a 2. nějakou automatizaci fermentace.
Co se týče bodu 1., jde o vzdálenou signalizaci, že se něco stalo s chlazením. Typicky vypadly pojistky a mrazák/chlaďák tím pádem nejede vůbec, případně se z jiných důvodů zvýšila teplota uvnitř nad danou mez. Celé by to mělo fungovat i v případě celkového výpadku proudu (tedy napájení z baterie).
Bavil jsem se o tom trochu s Axem a snad by stačilo Arduino s GSM shieldem, senzor teploty a powerbanka na nabíječce s odbočkou 5 V do Arduino vstupu kvůli zjištění výpadku proudu (ale to zjišťuje jen celý barák, ne přímo okruh s mrazákem). Nebo využít řešení podobné tomu, co popisuje Filip; možností je asi více.
Bod 2. popsal Filip celkem podrobně a jelikož tomu nerozumím, nemám co dodat.
Pokud by vás některá z těch věcí zaujala, napište prosím přímo Filipovi na filip@wildandcoco.com (mně můžete dát do kopie).
Díky a happy hacking! Kompas
---------- Forwarded message --------- From: Filip Riha filip@wildandcoco.com Date: Sun, Jun 30, 2019 at 12:09 PM Subject: vychytávky To: Petr Zika pt@matfyz.cz
Ahoj Petře!
Rád jsem Tě ve čtvrtek viděl!
Dost mě zaujalo jak jsi mluvil o těch různých možnostech jak do projektu zapojit „hackery“. Napadly mě tyhle věci, které technicky chceme vychytat. Pokud bys nám s tím dokázal pomoci, celé to provést, s někým na to vhodným, budu moc rád!
1. Můžeme udělat webkameru směřující na náš ovládací box chlaďáku a mrazáku. Jsou tam 2 ukazatele stupňů (chlaĎaák, mrazák) a určitě by šlo využít OCR pro čtení hodnoty a v případě výpadku webkamery nebo displejů nebo nárůstu hodnoty na displeji poslat výstražnou sms. 2. Máme fermentační kotel, který zpracovává několik procesů. Zatím tyto procesy ovládáme manuálně a kvůli tomu to nelze nechat běžet přes noc a navíc je to náročné na kvalifikaci pracovníka co to ovládá. Bylo by super to zautomatizovat. Je u toho řídící jednotka, která by to teoreticky měla umět, ale zaseknuli jsme se na tom, že při použití „externího“ chladícího zařízení – což je náš případ – neumí jednotka toto ovládat a celé to jde do kopru. Výrobce zařízení nám s tím moc neumí / nechce pomoci. Zároveň bychom rádi do zařízení přidali spolehlivou pH sondu. Aktuálně máme kotel s jednotkou podobnou ttéto: https://www.driml-napajecky.cz/cz/zpracovani-mleka/kotle-syry/paster-syrarsk... 1. Jak by to celé mělo fungovat: 2. Směs nejdřív mícháme a zahříváme. X1 = pasterizační teplota, X2 = fermentační teplota yoguardy. X3 = fermentační teplota kefír. Z1 = pasterizační čas (30minutt), Z2 = fermentační čas pro Yoguard Natural. Z3 = fermentační čas pro Yoguard SYMBIOTIC (ultra). Z4 = fermentační čas pro kefír. Parametry Z2 a Z3 bychom velmi rádi ověřovali kontrolou pH – pokud je naplněný parametr Z2/Z3 a zároveň pH v mezích <>, tak nastane další krok.
i. Pro pasterizovaný yoguard: Až dosáhne teploty x1-y1, tak směs při teplotě x1 držíme z1 minut (je tam určitá tepelná setrvačnost - proto tam je parametr y). Pak ochlazujeme na teplotu x2+y2 (opět tepelná setrvačnost y), při teplotě x2 držíme po dobu z2 minut a zpomalujeme míchání na minimum. Pak zachladíme na minimální možnou teplotu a držíme než to stočíme do sklenic.
ii. Pro nepasterizovaný yoguard SYMBIOTIC: Až dosáhne teploty x2-y3, tak směs při teplotě x2 držíme z3 minut (je tam určitá tepelná setrvačnost - proto tam je parametr y). Pak zachladíme na minimální možnou teplotu a držíme než to stočíme do sklenic.
iii. Pro nepasterizovaný kefír: Až dosáhne teploty x3-y4, tak směs při teplotě x3 držíme z4 minut (je tam určitá tepelná setrvačnost - proto tam je parametr y). Pak zachladíme na minimální možnou teplotu a držíme než to stočíme do sklenic.
Co si o tom myslíš?
Díky a měj príma neděli!
Filip